-

smieciu

Dwa powody dla których Anarchia jest dobra :)

Ok, piszę tu sobie sugerując obalenie Systemu i zaprowadzenie Anarchii. Są więc pytania jak niby miałaby ona wyglądać w praktyce? Hmm to ciekawa kwestia ale być może nie aż tak ważna jak się wydaje. Z pewnością będzie okazja o tym jeszcze pomówić ale właściwie po co się bawić w nadmierne teoretyzowanie. Monarchista czy komunista, demokrata czy teokrata, wszystko jedno, wszyscy roztoczą przed tobą wizje świetlanej przyszłości. Ale nie ja :P Dzięki czemu może uda się uniknąć zbędnych dyskusji...

Są jednak jak sądzę dwa praktyczne powody, które mogą zachęcić do zostania anarchistą już teraz. Ten pierwszy powód wynika z odpowiedzi na pytanie: jak właściwie wyobrażamy sobie zmiany? Tzn. Skoro nie zgadzamy się z obecnym Układem, Systemem, tym czymś co obecnie w przyjmując formę Państwa, zarządza w istocie naszym życiem, to chyba należałoby to zmienić. Tylko jak?

Skoro ta druga strona ma taki aresnał środków jak skorumpowany aparat sądowniczy, policję, nieograniczone środki pieniężne, media? Oczywiście, ktoś może uważać że przykładowo PiS, który doszedł do władzy zasadniczo, dzięki Taśmom, które nie wiadomo przez kogo i kogo mają nagranego, który nie ma żadnych własnych środków finansowych, mediów itp itd, który nie potrafi się przeciwstawić niskiego szczebla urzędnikom żydowskim, unijnym, który o organizacji konferencji dowiaduje się z obcych mediów, na której to konferencji jest poniżany, jest partią, dzięki której można coś zmienić w ramach Systemu. Który znów przypomnę: ma służby, policję, aparat prawny oraz rzeczywiste zagraniczne ośrodki władzy za sobą. Który to system w istocie finansuje całe państwo. Jeśli ktoś w takiej sytuacji uważa że można coś zmienić w ramach Systemu to ... nic na to nie poradzę. 

Ale weźmy ten problem na serio. Tamci mają prawie wszystko a my prawie nic. Zasadniczo jedyne czego nie mają to nas. Póki nie jesteśmy zaczipowani i za pomocą fal radiowych nie wpływają na nasze mózgi to mamy jeszcze nas samych. Tak przy okazji wspomne jeszcze że w niektórych chińskich fabrykach już stosuje się stymulację mózgu za pomocą nadajników umocowanych w nakryciach głowy. Byś czuł się przyjmnie i mógł skupić na robocie. Co sugeruje jak na mój gust że warto już teraz coś zacząć robić bo potem może być za późno. No i może nie warto tracić czasu nad filozofowaniem nad najlepszym system. W każdym razie mamy tylko nas samych. I tylko tyle. I w takiej sytuacji anarchizacja jest po prostu jedyną logiczną postawą.

Skoro Oni mają wszystko (przy okazji, jeśli jeszcze nie obejrzeliście „Oni Żyją” Carpentera, to znowu polecam...) to trzeba kwestionować wszystko... Mają pod kontrolą pieniądz, trzeba uniezależniać się od pieniądza. Trzeba dodatkowo unikać płacenia podatków bo przecież to one, twoja praca tylko sprawia że rząd i system funkcjonuje.  Trzeba się organizować na niskim szczeblu we wspólnoty, które ułatwiają funkcjonowanie obok państwa i pieniądza. Należy pozbawiać władzę legitymizacji władzy nie chodząc na wybory. Nie oglądać propagandy TV, szerząc własną propagandę itp itd. To wszystko w sumie nie jest nawet specjalnie anarchistyczne choć im bardziej radykalne tym bardziej takie się staje. A takie musi być żeby cokolwiek miało znaczyć. Tu nie ma wielkiej filozofii: bez zburzenia starego nie zbudujesz nowego. A stare jest naprawdę kur..sko zabetonowane.

Tu trzeba zmiany działania mózgu, gdzie jak dla mnie kluczowe jest pozbycie się tego idiotycznego aksjomatu prawa, systemu prawa. To jest rzecz, która przede wszystkim utrzymuje ludzi w ryzach. A to już jest zdecydowanie anarchistyczne. Ale też jedynie logiczne. Bo przecież i tak prawo jest tworzone przez System. Jeśli ktoś myśli że można coś zmienić posługując się prawem, próbując je egzekwować to utkwi jedynie w bagnie nad którym nie ma żadnej kontroli.

Ot zacytuję świeży wpis qwerty:

"inspektor poświadczał nieprawdę nie w faktach lecz w sformułowaniach', 'udziały zostana sprzedane ze względu na interes społeczny', 'co prawda są w postępowaniu naruszenia prawa ale inspektora należy słuchać', 'w moim sądzie Pan nic nie wygra', 'uchyla decyzję organu, ponieważ żądanie wymiarowe musi wskazywać liczbę a słowo dużo nie jest liczbą', 'są w skarżonym wyroku deficyty ale wyrok zostaje podtrzymany', 'co prawda pozwana tego nie zrobiła ale ona zapłaci', pointując: to jest okupacja i zasady są adekwatne do diagnozy;- na wokandach jest ok. 18 mln spraw a będzie 28 mln aż system zostanie zatkany - jak za Stalina

Tylko że system nie zostanie zatkany gdyż to system ustala reguły. Na ważne sprawy zawsze znajdzie czas i właściwe rozwiązanie. Podsumowując: Jeśli ktoś na serio myśli o zmianach, o dobraniu się do skóry Systemowi musi i tak wyjść poza prawo. Czy się komuś to podoba czy nie, i tak zacznie się posługiwać swoim prawem. Tym co uznaje za słuszne a nie tym, kto coś napisał w jakimś paragrafie. A to jest istotą anarchii... Musisz zostać anarchistą jeśli traktujesz ten problem na serio.

I tak naprawdę nie ma co się bać anarchii o czym mówi powód drugi. Ten drugi powód jest też zresztą także swietnie widoczny w opisie qwerty. Po prostu my już żyjemy w anarchii... Tylko że ona jest dostępna obecnie jedynie dla wybranych. Dla np. aparatu sądowniczego, który trzyma się zasad, które mu po prostu odpowiadają. A jeśli nie ma takowych to ma je po prostu zwyczajnie w dupie.

I to jest zasadniczo istota działania Systemu. On w przeciwieństwie do was nie ogranicza się żadnymi bzdurnymi zasadami! Jeśli coś działa na jego niekorzyść to to zmienia. I teraz pomyślcie: Boicie się świata, gdzie nie byłoby centralnego ośrodka tworzącego zasady i prawo. Przez co to wy właśnie bylibyście odpowiedzialni za te zasady. Wy, ludzie, zgrupowani wokół zasad, które uważacie za słuszne. A paradoksalnie nie boicie się świata, gdzie prawo i zasady są ustalane przez obcych. Przez ludzi, o których często jasne jest że kierują się jedynie zwierzęcą chęcią posiadania jeśli nie gorszymi instynkrami i pragnieniami. Z jakiegoś powodu nie boicie się oczywistej samowoli władzy a bocicie się że ta władza, te możliwości, ta potęga tkwiąca w anarchistycznej wolności trafi do was.

No cóż. Ja się nie boję. Przeciwnie. Nie rozumiem jak można się tego obawiać.

I to byłoby tyle na teraz. Może ktoś z was zostanie choćby tymczasowym anarchistą...

 tagi:

smieciu
7 kwietnia 2019 22:05
68     2357    6 zaloguj sie by polubić
komentarze:
MarekBielany @smieciu
7 kwietnia 2019 22:29

ponieważ nie można dać minusa.

73

zaloguj się by móc komentować

smieciu @MarekBielany 7 kwietnia 2019 22:29
7 kwietnia 2019 22:31

Ale zawsze można napisać dlaczego by się chciało dać...

zaloguj się by móc komentować

klon @smieciu
7 kwietnia 2019 22:38

Na Dobranoc! Na wesoło?

>>>A paradoksalnie nie boicie się świata, gdzie prawo i zasady są ustalane przez obcych<<<

Predator czy Obcy ? 

zaloguj się by móc komentować


smieciu @klon 7 kwietnia 2019 22:38
7 kwietnia 2019 22:46

obcy... tak jak napisałem

zaloguj się by móc komentować

Paris @smieciu
7 kwietnia 2019 22:56

Genialne  !!!

Rzeczywiscie, my juz od dawna zyjemy w anarchii... w starannie i dokladnie  ZAPLANOWANEJ i realizowanej przez wszelkie MASONSTWO  i  SZATANSTWO anarchii,  bezladzie i  chaosie  !!!

Bardzo wielu ludzi - na miare swoich mozliwosci - walczy z tym wszechotaczajacym  ku****wem,  bo  maja dobra wole... a ludzi dobrej woli jest wiecej  !!!

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @Paris 7 kwietnia 2019 22:56
7 kwietnia 2019 23:02

https://m.youtube.com/watch?v=wTjLZwpmufw

 

Słuchałam tego w koło.

Dobrej nocy Paryzanko 

:)

.

 

zaloguj się by móc komentować


Paris @Maryla-Sztajer 7 kwietnia 2019 23:02
7 kwietnia 2019 23:12

Ach...

... dziekuje pieknie, Pani Marylko za Czeslawa... to czysta przyjemnosc sluchac tej piosenki.  Dobranoc, 

zaloguj się by móc komentować

SalomonH @smieciu 7 kwietnia 2019 22:31
8 kwietnia 2019 04:27

Czasami nie można, bo wtedy by się wszystko wydało…

zaloguj się by móc komentować

SalomonH @smieciu
8 kwietnia 2019 04:39

Naturalnymi wrogami takiego podejścia i każdego, kto je reprezentuje, są wszyscy "folksdojcze": urzędnicy, pracownicy budżetówki, działacze itd. Również ci, co nie żyją wprost z Systemu, ale karmią się tą patologią, jak pracownicy mediów, prawnicy, wszelkiego rodzaju doradcy, windykatorzy, propagandziści i zawodowi kpiarze. Dalej ci, którzy panicznie boją się konfrontacji swoich wyobrażeń z rzeczywistością. To jest potężna armia posłusznych niewolników Systemu, lekko nie będzie.

zaloguj się by móc komentować

przemsa @SalomonH 8 kwietnia 2019 04:39
8 kwietnia 2019 05:31

> Dalej ci, którzy panicznie boją się konfrontacji swoich wyobrażeń z rzeczywistością.

To może skonfrontujmy Twoje wyobrażenia z rzeczywistością roku 2019.

Zbliżają się wybory parlamentarne. Wszystko wskazuje na to, że albo PiS utrzyma się przy władzy albo nowy rząd utworzy tak zwana Koalicja Obywatelska, której trzonem będzie PO. Trzeciej możliwości póki co nie ma.
Co zatem ma zrobić osoba pragnąca w Polsce pozostać, żyć, mieszkać, pracować, wychowywać dzieci, oszczędzać itd. świadoma tego, że niezależnie od frekwencji, wybory te wygra jedna z dwóch wymienionych wyżej opcji. Jasnym jest przy tym, że ktoś, komu bliżej do PiS niż do Platformy, pozostając w domu lub głosując na partię trzecią, działa na korzyść tej drugiej.

Jak zatem ktoś taki ma się zachować?

 

zaloguj się by móc komentować

przemsa @smieciu
8 kwietnia 2019 05:33

> Oczywiście, ktoś może uważać że przykładowo PiS, który doszedł do władzy
> zasadniczo, dzięki Taśmom, które nie wiadomo przez kogo i kogo mają nagranego,
> który nie ma żadnych własnych środków finansowych, mediów itp 

Ty tak (przykładowo) uważasz?

 

zaloguj się by móc komentować

SalomonH @przemsa 8 kwietnia 2019 05:31
8 kwietnia 2019 06:00

To ja mam do Ciebie tylko jedną prośbę. Jak już pójdziesz na te wybory, zastanów się dobrze przy każdym oddanym głosie, czy tego konkretnego człowieka chciałbyś obdarzyć władzą. Jeśli nie starcza wyobraźni, bo większości ludzi jej nie starcza, to zastanów się, czy dałbyś tej osobie klucze do swojego domu. Nie PiSowi, nie PO, to są byty abstrakcyjne i tak naprawdę zmyślone, tylko konkretnej osobie. Tylko o to mi chodzi, cała reszta z tego wynika, u mnie to tak wygląda na dziś, a u Ciebie może wyglądać inaczej, byleby wychodziło z prawdy. Nie napinaj się i spróbuj bez obelg, normalnie sobie rozmawiamy, nie daj sobie wmówić, że to zbrodnia.

 

zaloguj się by móc komentować

przemsa @SalomonH 8 kwietnia 2019 06:00
8 kwietnia 2019 06:30

Tak jak myślałem. Konfrontacja własnych wyobrażeń z rzeczywistością musiałaby wywołać u Ciebie spory dyskomfort. Dlatego rozumiem, że chętnie zmieniłbyś temat na bajanie o tym, czy oddałbym klucze do mieszkania komuś, kto zostanie posłem po tym, gdy oddam głos na partię PiS. Oczywiście mógłbym odpisać wprost, że rzecz jasna nie, gdyż nikomu nie daję kluczy do mieszkania, ale przecież wiemy, że chcesz zmusić mnie do głębokiej refleksji nad tym, jakiż to mamy gówniany system, bo głosujemy na partie, a nie na ludzi, bo tych wybiera prezes Kaczyński albo inny Schetyna.

Ale bez napinia lub obelg: co w związku z tym, skoro wybory AD2019 wygra PiS albo PO, a ja będę musiał żyć w kraju rządzonym przez jedną z tych partii? Co zatem ma zrobić osoba pragnąca tak jak ja w Polsce pozostać, żyć, mieszkać, pracować, wychowywać dzieci, oszczędzać itd. świadoma tego, że niezależnie od frekwencji, wybory te wygra jedna z dwóch wymienionych wyżej opcji. Jasnym jest przy tym, że ktoś, komu bliżej do PiS niż do Platformy, pozostając w domu lub głosując na partię trzecią, działa na korzyść tej drugiej. Jak zatem ktoś taki ma się zachować?

Spróbuj skonfrontować swoje wyobrażenia z rzeczywistością. 

 

 

zaloguj się by móc komentować

SalomonH @smieciu
8 kwietnia 2019 06:54

Żyłem w kraju, w którym na każdym skrzyżowaniu stały transportery opancerzone. Mnie tak naprawdę nie interesuje, co będzie po wyborach, mnie interesuje świat, który zostawimy wnukom. Ja NAPRAWDĘ nie widzę zasadniczej różnicy pomiędzy wymienianymi przez Ciebie ugrupowaniami, wszystkie mają za cel sprzedanie nas na targu niewolników, do pracy, lub na rzeź. A przy okazji, to są grupki liczebnie śmieszne, a merytorycznie straszne. Tzw. rząd PiSu pokazuje, jakie to jest dno, uprzejmie proszę beze mnie i proszę mnie nie z łaski swojej nie wpuszczać z tego powodu w jakieś poczucie winy, tak samo nie głosuję na PiS, jak nie głosuję na PO, nie zmusi mnie nikt, co najwyżej sam dojdę do wniosku, że jest ktoś, komu powierzyłbym klucze do domu, przynależność partyjna jest tu drugorzędna, co najwyżej warto się zastanowić, jak taka osoba znalazła się w danym towarzystwie i czy ktoś tu czegoś nie udaje.

 

zaloguj się by móc komentować

przemsa @SalomonH 8 kwietnia 2019 06:54
8 kwietnia 2019 07:38

Dokładnie tak jak myślałem. Rzeczywistość, której ważnym elementem jest to, że będzie rządzić PiS albo PO - Cię nie interesuje. A przy tym twierdzisz, że nie ma zasadniczej różnicy między tymi partiami. Takie tam detale, jak stosunek do propagandy LGTB, Rosji, Stanów Zjednoczonych, Niemiec, inwestycji w rodzaju przekop Mierzei Wiślanej, polityki rolnej, Kościoła Katolickiego, podatków, armii itp to detale bez wpływu na rzeczywistość, w której żyją Polacy. Można i tak. 

zaloguj się by móc komentować

qwerty @smieciu
8 kwietnia 2019 08:10

i to jest dobre wyjście do rozważań o otaczającej nas rzeczywistości, wokół nas umownie nazywając 'anarchia' i to systemowa a co może być narzędziami oporu i konfrontacji? dzień za dniem testujemy i metodyki i sposoby - wniosek jest taki: daje sie okiełnąć ową anarchię ale sukces przychodzi wtedy gdy na patologie odpowiadamy większą patologią, a drogi zmian sytemu? nie ma znaczenia, bo mamy wpływ tylko na jakośc własnej adaptacji - to jest za komuny, dokładnie tak

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @smieciu
8 kwietnia 2019 08:33

Jest taki film, który nosi  tytuł "Matrix".

Ale to fiction wymyślona przez scenarzystę i reżysera.

W sensie logicznym film słaby, w sensie przesłania ideowego nie lepszy.

W sensie recepty na tzw. rzeczywistość  coś jakby "Alicja w krainie czarów".

Ułuda i anbstrakcja.

No więc jak można brać takie projekcje na serio?

I pisać podobne teksty  bez obudowy ich konkretnymi rozwiązaniami.

Czyli jak ignorować System i jego prawo budowlane , gdy chcesz zbudować dom na gruncie, który kupiłeś.

I w jaki sposób  nabyłeś grunt bez udziału systyemowego notariusza? 

To, że rzeczywistość skrzeczy i w wielu aspektach jest "samowolą silniejszego" to konkluzja oczywista, ale przecież infantylna. Tyle widzi każdy, kto kiedykolwiek miał do czynienia z sądami czy  z wyrobnikami w administracji, im wyższego szczebla, tym bardziej porażonymi syndromem kafkowskim.

No więc, oczekuje propozycji co i jak zmienić, ale konkretnie.

Bo System ma w nosie czy uczestniczysz w wyborach czy nie. Bardzo zmyślnie ustanowił tak zasady ordynacji wyborczej, że wynik wyborów jest wazny niezaleznie od stopnia frekwencji.

System zabezpieczył sie na taką własnie okoliczność, ale ty (oraz Salomon H.) przechodzisz nad tym do porządku.

Zatem notka to przejaw okazywania swoich przewag w zabawie w piaskownicy, o to kto bardziej jest pryncypialny i bardziej "ogarnia" realia, od tych którzy "niczego nie rozumieją". Rzecz jasna w porównaniu z autorem notki  nie rozumieją.

Ja nie rozumiem.

No

zaloguj się by móc komentować


przemsa @stanislaw-orda 8 kwietnia 2019 08:33
8 kwietnia 2019 09:05

Dodałbym jeszcze na marginesie, że wspomniany przez Śmiecia film "Oni żyją" Carpentera to straszna żenada. Nie umywa się nawet do treściwego opowiadania "Right O'Clock in the Morning" Raya Nelsona, na którego podstawie powstał, ale jest tylko rozwlekłą tandetą mająca z nim niewiele wspólnego. 

 

zaloguj się by móc komentować

qwerty @stanislaw-orda 8 kwietnia 2019 08:33
8 kwietnia 2019 09:17

wyrobnicy w administracji - piękne

zaloguj się by móc komentować

gorylisko @przemsa 8 kwietnia 2019 07:38
8 kwietnia 2019 09:25

panie kolego dla mnie tego typu gadki to jak w tym dowcipie gdzie pada pytanie o różnicy między wychodkiem a fortepianem... albo bazując na sofizmatach...skoro koń ma cztery nogi...nawet kopyta...grzywę i osioł takoż...to pomiiędzy nimi niema różnicy... faktem jest, że po świecie chodzi mnóstwo osłów dwunożnych...

zaloguj się by móc komentować

smieciu @stanislaw-orda 8 kwietnia 2019 08:33
8 kwietnia 2019 09:30

Przecież wyraźnie napisałem że nie będzie o tym co ma być ale o tym co jest. Bo właśnie chciałem uniknąć takich takich wyobrażeń. Mam inną propozycję, zamiast krytykować domniemaną anarchię przyszłości, o której nic nie napisałem zastanówcie jak wy sobie wyobrażacie to całe budowanie domu na swoim gruncie po swojemu. Przy czym  warto zauważyć że z jednej strony i dzisiaj nie wystarczy tylko mieć ziemię by zacząć budować ale także tą ziemie można ci zabrać bo jest spec ustawa, która pozwala na wywłaszczenia.

Mnie tak swoją drogą zawsze ciekawi to postrzeganie anarchii: ludzie zaraz zaczną kraść, nikt nic nie będzie mieć, będzie jakiś chaos. Zróbcie może pewien eksperyment myślowy. Zatoczcie okrąg o śednicy powiedzmy 200metrów od miejsca w którym mieszkacie i wyobrażcie sobie że ten fragment został przeniesiony na jakąś bezludną wyspę. Ale bogatą w ziemię itp. Co robicie? Rzucacie się z nożami na sąsiadów czy może wprowadzacie monarchię lub bank centralny...?

Niestety ale to wasze myślenie jest strasznie jakieś zaszufladkowane. Nie potraficie sobie wyobrazić najprostszych rzeczy. Zwłaszcza widzę dziwaczny problem w tym że nie będzie jakiegoś Wielkiego Legislatora i Grupy Trzymającej Porządek.

 

zaloguj się by móc komentować

przemsa @smieciu
8 kwietnia 2019 09:38

> Nie potraficie sobie wyobrazić najprostszych rzeczy. 

A można przecież tak pięknie sobie imadżinować:

Imagine there's no heaven
It's easy if you try
No hell below us
Above us only sky

Imagine all the people
Living for today (ah ah ah)

Imagine there's no countries
It isn't hard to do
Nothing to kill or die for
And no religion, too

Imagine all the people
Living life in peace

You may say that I'm a dreamer
But I'm not the only one
I hope someday you'll join us
And the world will be as one

Imagine no possessions
I wonder if you can
No need…

zaloguj się by móc komentować

zkr @przemsa 8 kwietnia 2019 09:38
8 kwietnia 2019 09:45

to bylo okrutne ;)

zaloguj się by móc komentować

tomciob @smieciu
8 kwietnia 2019 09:57

Od kiedy świat jest ułożony, ustrukturyzowany politycznie, za nowoływaniem do tzw. anarchii stał zazwyczaj dobrze przemyślany konkretny interes.  Czemu? Bo nawoływanie do anarchii nie jest programem pozytywnym i niczego konkretnego nie proponuje, oprócz burzenia oczywiście. To zaś oznacza za, że to burzenie jednak leży w czyimś interesie. Pytanie w czyim?

zaloguj się by móc komentować

smieciu @przemsa 8 kwietnia 2019 05:33
8 kwietnia 2019 10:01

Dokładnie tak uważam.

Ja pamiętam co blogerzy pisali przed wyborami prezydenckimi. Panowało ogólne zniechęcenie. Bul miał zwyczajowe poparcie itp. Mało kto wierzył w zwycięstwo Dudy a już nikt by nie przypuszczał że PiS zgarnie całą pulę dostając także samodzielną większość. Proponuję przypomnieć sobie co takiego nastąpiło że stało się inaczej.

I tak, właśnie. Nie widzę różnicy między PO a PiSem gdyż ani jedni ani drudzy nie rządzili czy rządzą Polską u licha. Tutaj proponuję też cofnąć się pamięcią do początków PO. Kim byli ludzie, którzy zakładali to ugrupowanie, czy nie miało związków ze służbami? Ja też dobrze pamiętam jak Michnik i spółka naśmiewali się z tej Platformy Ratunkowej. PO wtedy było chyba gorzej traktowane jak PiS.

Ale ok tak się złożyło że SLD się przejadło, nastały wybory i jasne było dla każdego że będzie POPiS. Czyż to nie charakterystyczne? Ot miał być POPiS czyli coś w rodzaju AWS. System nie widział różnicy między tymi partiami. Które dostały takie samo wsparcie medialne aczkolwiek PiS wykonał swoje zadanie lepiej i wygrał. Jakie to miało jednak znaczenie skoro miał być POPiS? Kaczyński i Tusk razem?

Kaczyńscy jednak próbowali tworzyć własną politykę. Oni, mam wrażenie, uwierzyli że skoro wygrali to znaczy że rządzą Polską. I to było to za co System ich nie tylko brutalnie skarcił ale przede wszystkim uznał za rodzaj zdrajców i głupków, takich masonów, którzy próbowali działać wbrew szefostwu. Bo czym było PiS wtedy? Jak to się stało że co rusz, każdy ludek wyciągany przez Kaczyńskiego okazywał się jakimś agentem lub kretem? Bo tym właśnie była u licha ta partia czego bracia w jakiś dziwaczny sposób chyba nie rozumieli! A tak przy okazji ... nie głosował ktoś tutaj na LPR? Jak to wspomina?

System szybciutko sprowadził ich na ziemię (niektórych także dosłownie). Do czego zresztą sami się przyczynili. Okazało się nie kontrolują służb specjalnych, nie mają wpływu na media itp. Układ nie wybaczył Kaczyńskim zdrady, tej myśli o samodzielności. Przez szereg lat czynił z nich pośmiewisko. Z którego ludzie uczynili jakiś fetysz. Skoro PO jest złe to oczerniany PiS jest dobry.

Ale czym jest dzisiaj PiS? Co wam sugeruje że wciąż nie jest to partia pełna agentów i kretów? Jakie decyzje? Te zaraz z początku obecnych rządów kiedy służby dostały nowe uprawnienia i zapewnienie że NIE BĘDZIE ŻADNEJ weryfikacji? Jaką kontrolę PiS ma nad służbami, które zdają się sugerować że politycy PO są niemal święci bo przez te kilka lat żadnej poważnej afery nie odkryły? Poza Kamienicami o których parę dni temu sam widziałem w TVP że wciąż ten proceder ma miejsce?

Dla mnie rola PiSu jest oczywista. Mają być tą dobrą twarzą systemu. Jak dobra twarz socjalizmu czy jak Szydło, rzucana tam gdzie nikt inny nie chce sobie brudzić rączek. Czy wreszcie jak ten dobry glina przeciwstawiany złemu. Ale to nie zmienia faktu że wciąż jest gliną że wciąż jest częścią Układu wykonującego polecenia Układu. Systemu. Który chwilowo obrał taktykę by ludziom „zrobić dobrze”. Tak jakby to było coś dziwnego. Jakbyśmy np. nie mieli Gierka, który też robił dobrze i ludzie do dzisiaj go pozytywnie pamiętają.

Niestety. Historia, te powtarzające się cykle są zwyczajne poza zasiegiem pojmowania większości ludzi. Którzy widzą tylko tu i teraz. Jakby to było coś jedynego, wyjątkowego i autentycznego. Ale tak nie jest i znów historia się powtórzy. Rękoma PiSu Polska jest ustawiana na nowe tory. Lud wkróce przekona się jakie. Choć też jak sądzę, znów nie zrozumie skąd to się wzięło...

zaloguj się by móc komentować

smieciu @tomciob 8 kwietnia 2019 09:57
8 kwietnia 2019 10:07

Już dawno System nie nawołuje do anarchii. To mogło mieć miejsce kiedyś kiedy faktycznie trzeba było burzyć porządek. Ten monarchiczno szlachecki. Nawoływano do anarchizmu i komunizmu to prawda, taka sama jak ta że chodziło jedynie o kontrolowane przejęcie własności. I nic więcej.

Dzisiaj kiedy własność i władza znajduje się w tych rękach, które wywoływały wtedy chaos, Anarchia przestała być w modzie. Teraz mamy czas Prawa i Porządku. Nie uświadczysz propagowania Anarchii w mediach. Poza oczywiście jej parodią w stylu różnych Antif, których zadaniem jest nakierowanie myślenia ludzi na słuszne tory.

zaloguj się by móc komentować

szarakomorka @przemsa 8 kwietnia 2019 05:33
8 kwietnia 2019 10:33

Ten człowiek chciałby wrócić do ery kamienia łupanego.

zaloguj się by móc komentować

SalomonH @smieciu
8 kwietnia 2019 11:01

To było ciekawe i pouczające doświadczenie, zobaczyć z jaką agresją można się spotkać, jeśli się oświadcza, że nie poprze żadnych durniów i kanalii, nawet tych osobiście namaszczone przez dziwnego człowieczka, który śmieje się z własnych żartów i, według mojej oceny, nie ma pojęcia w zasadzie o niczym.

Dziękuję wszystkim moim rozmówcom.

zaloguj się by móc komentować

przemsa @smieciu 8 kwietnia 2019 10:01
8 kwietnia 2019 11:29

>>> Oczywiście, ktoś może uważać że przykładowo PiS, który doszedł do władzy
>>> zasadniczo, dzięki Taśmom, które nie wiadomo przez kogo i kogo mają nagranego,
>>> który nie ma żadnych własnych środków finansowych, mediów itp 
>> Ty tak (przykładowo) uważasz?

> Dokładnie tak uważam.

W takim razie - skoro uważasz, że PiS nie ma "żadnych własnych środków finansowych, mediów itp" - proponuję, żebyś w komentarzu do notki niejakiego Śmiecia pt. "Samobójcza nędza pisowskiej propagandy" dopisał, że tę samobójczą nędzę propagandową PiS uprawia w nieswoich mediach, gdyż czytając ową wyśmienitą, odkrywczą, świeżą i rzecz jasna demaskatorską rozprawkę odnosi się nieodparte wrażenie, że autor krytykuje media PiSowskie.

A tu proszę, niespodzianka. Okazuje się, że PiS żadnych własnych mediów jednak nie ma...

W każdym razie - choć oczywiście rozumiem, że anarchia jest dobra na wszystko - Śmieciu  z trzeciego kwietnia zdecydowanie powinien uzgodnić jakąś bardziej spójną wersję ze Śmieciem z kwietnia siódmego, bo coś tu jest nie ten tego.

zaloguj się by móc komentować

smieciu @przemsa 8 kwietnia 2019 11:29
8 kwietnia 2019 11:43

Napisałem tam w komentarzach o wujku, który roznosił gazety Michnikowi. Zapominałem dodać o fajnej klamrze spinającej to zagadnienie w całość. Dwóch braci. Jeden zastępca samego szefa w GW, drugi szef TVP. Pięknie symboliczne. I takie modnie dzisiaj rodzinne.

zaloguj się by móc komentować

smieciu @smieciu
8 kwietnia 2019 11:46

Tak swoją drogą przemsa, nie bądź zły na mnie :) Nie piszę żeby ci dowalić (nie obraź się za ty) ja po prostu jestem ideowcem. Uważam że mam rację i muszę to pisać. A ty jak Prawdziwy Uparty Polak nie masz wyjścia: nie możesz przyznać mi racji :)

zaloguj się by móc komentować

onyx @stanislaw-orda 8 kwietnia 2019 08:33
8 kwietnia 2019 11:48

Bo to takie opowieści o anarchii mentalnej w której my tutaj tkwimy już od lat nie przyjmując na ładne oczy niczego co pochodzi od Systemu. Ale wiedząc jakie są realia jeśli idzie o życie w środku tego czegoś co nazywamy naszą ojczyzną. Śmieciu idzie dalej w tej anarchii werbalnej i oczekuje by każdy się określił co zrobi jeśli z niewiadomych przyczyn ten System nagle weźmie i zniknie. To nie Matrix że wystarczy wyciągnąć wtyczkę z głowy.

zaloguj się by móc komentować


przemsa @smieciu 8 kwietnia 2019 11:46
8 kwietnia 2019 11:51

Nie jestem zły, po prostu się z Tobą nie zgadzam. Więcej. Uważam, że fantazjujesz tudzież odlatujesz.

 

zaloguj się by móc komentować

onyx @smieciu 8 kwietnia 2019 10:01
8 kwietnia 2019 11:55

Trochu w logice Ci ucieka.

"Kaczyńscy jednak próbowali tworzyć własną politykę. Oni, mam wrażenie, uwierzyli że skoro wygrali to znaczy że rządzą Polską. I to było to za co System ich nie tylko brutalnie skarcił ale przede wszystkim uznał za rodzaj zdrajców i głupków, takich masonów, którzy próbowali działać wbrew szefostwu."

I co teraz? Trzy lata temu się szanownemu Systemowi odmieniło i dał władzę złemu PiSowi? Bo co? Bo lepiej się z nimi można dogadać niż ze sprzedajnymi głupkami z POKO? A może ten System jest tak wszechmocny jak się wydaje i musi czasem naginać swoje zapędy? No i po co temu Systemowi Smoleńsk kiedy śp. Lech Kaczyński był najlepszym przyjacelem Żydów i zapisał Polskę do UE? Dużo pytań bez odpowiedzi się robi jak to w anarchii ;)

zaloguj się by móc komentować

onyx @smieciu 8 kwietnia 2019 11:43
8 kwietnia 2019 11:58

Mój świętej pamięci Tato był całe życie w sporze ideologicznym ze swoim jedynym rodzonym bratem. Trochę się na starość pogodzili i zmiękczyli swoje stanowiska metodą konwergencji ale żaden drugiego nie przekonał. To w Polsce dosyć częste zjawisko.

zaloguj się by móc komentować

Draniu @smieciu
8 kwietnia 2019 12:03

Tak jak zielonego pojęcia nie masz ,kto moglby zastąpić PiS aktualnie w tych wyborach,tak samo nie masz zielonego pojecia o tym , kto moglby zostać anarchista..

Ten usmieszek w tytule to miala byc taka asekuracja ze strony "anarchisty" teoretyka gawedziarza? :)

Im wiecej piszesz, niestety Twoje wypowiedzi traca swoja ekspresję..:)

 

zaloguj się by móc komentować

smieciu @onyx 8 kwietnia 2019 11:48
8 kwietnia 2019 12:05

No bo zniknie... Trudno sobie wyobrazić istnienie Systemu wśród anarchistów. Wyjaśniłem dlaczego. Po prostu System sięga dużo dalej niż granice Polski. Na przestrzeni lat zdobył taką potęgę i środki że ja nie wyobrażam sobie innej drogi. Ciekawi mnie czego wy właściwie oczekujecie. Jak zwyciężycie w starciu ze zjawiskiem zgrabnie opisanym przez qwerty. Wydaje mi się że tak naprawdę i tak każdy ma na myśli jakieś anarchistyczne środki działania tylko nie definiuje tego w ten sposób. Gdzie przede wszystkim chodzi o kwestię prawa jak sądzę. To temat na osobną dyskusję. Ale tu tkwi problem: Ja uważam że prawo, mam tu na myśli raczej obecny skodyfikowany system z jego skodyfikowaną strukturą jest rzeczą którą należy odrzucić. A wy mimo że akcpetujecie wiele anarchistycznych form walki o zmiany to jednak pragniecie na jakimś prawie się oprzeć. Ale ... to się nie może udać. Dobry temat na kolejny wpis. Jak zbiorę siły to napiszę na ten temat :)

zaloguj się by móc komentować

smieciu @onyx 8 kwietnia 2019 11:55
8 kwietnia 2019 12:11

Jejku ale gdzie ja napisałem że System dał jakąś włądzę PiSowi?! Przecież ja ciągle piszę że PiS nie ma żadnej władzy. Na Zachodzie System co kilka lat zamienia „rządzące” partie. Co w tym dziwnego? Tak jak piszę. PO oznaczało opór. Natomiast PiS realizuje program Systemu z błogosławieństwem ludu. Z WASZYM błogosławieństwiem tworzy kolejne struktury was kontrolujące i odbierające resztki wolności na drodzie do państwa marksistowskiego, które decyduje o wszystkim. Lud dostał PiS, dostał 500+, dostał tą iluzję, której tak bardzo potrzebował. I teraz nikt nie może nawet pisnąć słowem o chorej idei, która stoi choćby za samym 500+.

zaloguj się by móc komentować

smieciu @Draniu 8 kwietnia 2019 12:03
8 kwietnia 2019 12:17

Rany ale co mnie obchodzą te wybory? Skoro dla mnie bez znaczenia kto je wygra? Przecież ja nie dyskutuję tutaj o lepszości zwycięstwa wyborczego tych czy tamtych. Naprawdę proszę, czytajcie jakoś uważniej bo nie wiem skąd bierzecie te swoje zarzuty...

No i uśmieszek się nie podoba... Skoro już to informuję że miał przyciagnąć czytelnika w tytule. Tekst jest na serio i po wstępie bez żadnych niedomówień czy uśmieszków chyba.

zaloguj się by móc komentować

przemsa @smieciu 8 kwietnia 2019 12:17
8 kwietnia 2019 12:30

Nie jest dla Ciebie bez znaczenia kto wygra. To znaczy owszem, tak Ci się wydaje, ale to jeszcze nie sprawia, że obiektywnie nie wpłynie to na rzeczywistość ludzi żyjących w tym kraju. 

zaloguj się by móc komentować

onyx @smieciu 8 kwietnia 2019 12:05
8 kwietnia 2019 13:28

Mocno kręcisz mieszając porządki. Stanisław-Odra dał dobrą propozycję, spróbuj gdzieś postawić sobie dom metodą anarchii. Nawet niedużą parterówkę. I nie pisz do nas "ja-wy" bo jedziemy na tym samym wózku skoro jesteśmy tu a nie gdzieś na partyjnej platformie tego czy innego ugrupowania. Jak System upadnie to ludzie zadziałają samoczynnie.

zaloguj się by móc komentować

Draniu @smieciu
8 kwietnia 2019 15:14

No niestety, ja odbieram Twoje wypowiedźi jako zart i ten usmiech w tytule także.. Anarchię, mozna spokojnie okreslic jako anachronizm ,probujesz stworzyć historyczna grupę  rekonstrukcyjna, problem w tym ,ze nie wiesz kto ma w tej grupie wystąpić.. :) 

zaloguj się by móc komentować

qwerty @smieciu
8 kwietnia 2019 15:16

masz bożka tj. mityczny system i praw dalej do znudzenia, pokaż choć jedno zderzenie z tym systemem, które przeżyłeś, choć jedno;- no i wskaż gdzie naprzeciw Ciebie ten system tkwi, podaj stopień, stanowisko, etc; szermowanie pojęciami anarchia/system/... stanowi tylko i wyłacznie o braku rozeznania w rzeczywistości, i o niczym więcej; przechodż na czerwonym w ramach protestu przez ciężarówkami - to da efekt

zaloguj się by móc komentować

qwerty @smieciu 8 kwietnia 2019 12:11
8 kwietnia 2019 15:18

a gdzie ten system ma biurko i swój pokój? idzie system przez wieś i wszyscy sie śmieją bo takiego cudaka nie widzieli jeszcze, obszarpany, odrapany i z gołą d...

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @smieciu 8 kwietnia 2019 09:30
8 kwietnia 2019 15:23

Nie ze mną takie numery.

Niestety, maksymalizm ideowy to nie jest dobry kierunek na zmianę  Systemu.

Bo nie wiadomo, czy postulowana zmiana nie okaże się w efekcie jeszcze  gorszym wyjściem.

To mniej wiecej tak jak z postulatem, że trzeba było zrobić "dekomunizacje" po 1989 roku.

Kto i kim mial ją wykonać? Kadry maił tylko System, a one oczywiscie nie były zainteresowane takim dekomunizowaniem, przeciwnie zrobiły wszystko, aby pomysł zbojkotować.

Sp. A. Lepper, który chciał ruszyc System na odcinku indywidualnych gospodarstw, tak bardzo przeszkadzał mafiosom monopolizującym   segment rolno-spozywczo-przetwórczy , że aż musiał "się powiesić".

Tak więc, analogia narzuca sie sama.

Nikt jeszcze nie zdołał wydostać się z bagna ciągnąc za własne uszy.

 

zaloguj się by móc komentować

onyx @smieciu 8 kwietnia 2019 12:11
8 kwietnia 2019 17:47

Jeszcze dalej w to brniesz. PiS nie ma władzy ale to System pozwala mu rządzić bo realizuje jego plan? PiS dając pieniądze ludziom bezpośrednio do kieszeni realizuje lepiej plan Systemu od PO/PSLu którzy te same pieniądze wyciągali z kieszeni? Ten System to jakieś gupki skoro za "darmo" mieli to samo a teraz lud dostaje kasę by się przed zakusami Systemu móc choć minimalnie bronić. Gdzie tu logika magicznych szachistów? No i prośba nie odbieraj nic ad personam bo rozmawiamy o różnych technikaliach i koncepcjach. Żaden z nas prochu nie wymyśla.

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @smieciu 8 kwietnia 2019 12:11
8 kwietnia 2019 18:20

musze cie rozczarować. W spoleczeństwie , które wychodzi  z poziomu hordy nomadów stepowych i zaczyna osiadły tryb zycia, zawsze zorganizuje to swoje życie w ramach jakiegos systemu. Albo Systemu. Można ewentualnie porównywać plusy i minusy  rozmaitych Systemów, ale dyskusja na temat czy lubić System, albo przeciwnie, nie ma większego sensu.

System jest jak powietrze, bo w nim żyjesz i nie masz lepszej alternatywy. Co z tego, że wolałbyś aby to powietrze było bardziej świeże i mniej zanieczyszczone. No i  czy kogo to obchodzi?

zaloguj się by móc komentować

genezy @onyx 8 kwietnia 2019 17:47
8 kwietnia 2019 19:11

Pis się opłaca (w tym drugim znaczeniu), to oczywiste, szczególnie w USA- patrz: lista zakupów. Pomóc? Gaz, samoloty dla Lot, samoloty dla rządu, zabawki dla wojska i inne tego typu oferty łączone. Wyraźnie zmienił się beneficjent i wyraźnie pis ma większą sprawność niż po. Im się za bardzo rozchodziły pieniądze, dawali za mało. I nie temu komu trzeba. A pieniądze dane ludziom to jest kwestia dyskusyjna, dlatego bo rozdawnictwo, jak widać, nie kończy się na 500+, oni tak będą jechać do końca kasy i wtedy, dopiero wtedy zobaczysz Wenezuelę o poranku.

zaloguj się by móc komentować

klon @smieciu
8 kwietnia 2019 19:16

Od siebie słówko jeszcze dorzucę do trafnych uwag przedmówców ukazujących "błędy i wypaczenia" w anarchistycznej wizji przyszłości.
Unikasz Pan jak przysłowiowego ognia pełnego opisu zasad  zorganizowania społeczeństwa w anarchii. Okay. Masz Waść powody. Jednakże abym dalej na ten temat mógł omawiać, muszę usłyszeć wyjaśnienie -  co spowoduje że  wprowadzenie/wdrożenie anarchii zmieni oblicze Ziemi w przysłowiowy Raj? Jaka to "siła"? Usuwamy System i ....już?
Co spowoduje, że mniejsze i/lub większe społeczności zechcą pracować dla współnego dobra? Co spowodje, że nie pojawi się żaden "szarlatan" chcący zapanować nad grupą? Co spowoduje, że jedna grupa nie stanie do walki z inną?

Tak tylko pytam, abym mógł wyobrazić sobie ten świat :-)

Nie, żebym nie chciał się w takim znaleźć. A może i nie? Bo gdyby przyjąć, że prawdziwym jest obraz raju przedstawiony przez M.Twain'a.......ale to akurat literacja fikcja.
Pominę Utopie, proponowane dotychczas przez Oświeconych /Oślepionych, jak pisze mnieszysko / a zaproponuję przeczytanie książki Jael Neewman "Byliśmy Przyszłością". Znajdujemy tam biograficzny opis funkcjonowania społeczności w eksperymencie zwanym - kibutz. W jego czystej postaci! Szczególnie polecam wątki "sprawiedliwego" podziału pracy w kibutzowej rzeczywistości. Jakie funkcje-stanowiska przypadły kobietom w postępowej, oświeconej, nowoczesnej równościowej społeczności np. 

zaloguj się by móc komentować

smieciu @smieciu
8 kwietnia 2019 21:27

1. Jeszcze raz powtórzę skoro nie napisałem na czym ma polegać anarchia to nie starajcie mi się tutaj wciskać bzdetnych zarzutów bazujących na waszych wyobrażeniach. Odnieście się lepiej do tego co napisałem w głównym tekście, jakie to niby macie lepsze propozycje na walkę z...

2. Czym właśnie? Kto w końcu według was rządzi Polską? Śmiejecie się z Systemu? No to śmiało, czekam na deklaracje, dlaczego i ja mam się nie pośmiać?

3. I darujcie sobie te głupie wstawki w stylu „a ty co do tej pory zrobiłeś?” jakby ktokolwiek z tych co rzucają ten tekst cokolwiek zrobił... Efektywnie.

zaloguj się by móc komentować

onyx @genezy 8 kwietnia 2019 19:11
8 kwietnia 2019 21:49

Acha i premier Ewa Kopacz była taka mocna że musieli zmienić rząd bo System nie dawał rady ogarnąć poprzedniej władzy tak? Albo nastrojów społecznych w tej naszej puszcze szprotek nie dawał rady ogarnąć tak? To może to sa kołki a nie System, który za wszystkim stoi? Pieniądze dane ludziom to nie jest kwestia dyskusyjna tylko pieniądze dane ludziom. System się z nami podzielił żeby osiągnąć to co miał za friko u władzy poprzedniej? Ciekawe ale nie kupuję takiej wizji.

zaloguj się by móc komentować

klon @smieciu
8 kwietnia 2019 23:45

>>>jakie to niby macie lepsze propozycje na walkę z...<<<
Ja nie zamierzam "walczyć" z Systemem. Myśli Pan, że odrzucając w czambuł obecne prawo szczęśliwość ogólna zapanuje? Pardzo proszę podać przesłanki. Ja w to nie wierzę. Może się mylę , ale powodzenia w działaniach nie życzę. Nie wierzę w "rewolucyjne zrywy". Na jeden załapałem się sam - wystarczy!

>>>Kto w końcu według was rządzi Polską? Śmiejecie się z Systemu? No to śmiało, czekam na deklaracje, dlaczego i ja mam się nie pośmiać?<<<
System to My, gdyby Pan nie raczył zauważyć. Circa 7 miliardów ludzi na świecie. Zorganizowani na różne sposoby: plemiennie, państwowo, kastowo, religijnie, itp. itd. - do wyboru, do koloru. W różnych okresach historii różne dominowały "mody" na sposób organizacji, ale System zawsze był i jest jeden! Zgodzić się mogę z Panem w jednej kwestii, choć nie jest to myśl zbyt odkrywcza - "Tu trzeba zmiany działania mózgu".  To samo mówił .....Jezus? :-) - metanoia!  Już tylko historyczne ujęcie tematu  Jego nauki ( instrukcja znana od 2000 lat ) sugeruje, że to My nie chcemy odrzucić Systemu! 

>>>jakby ktokolwiek z tych co rzucają ten tekst cokolwiek zrobił... Efektywnie.<<<
W niedziele dotrzymałem słowa i ..... zabrałem żonę na udany dłuuugi spacer rowerowy!

zaloguj się by móc komentować

qwerty @smieciu 8 kwietnia 2019 21:27
9 kwietnia 2019 07:51

zasady są proste w 'prawnym' państwie/otoczeniu: na orzeczenie odpowiadamy innym orzeczeniem, na decyzje inna decyzją, ,,,, ; życie kraju od strony ustawodawczej/wykonawczej/sądowniczej jest dużo bardziej skomplikowane niz ci się wydaje, dam przykład: "Medyczne haki WSI' jak sądzisz jakie byłe cele tej operacji, ile kosztowalo jej przeprowadzenie i kto za to zapłacił oraz gdzie było centrum decyzyjne oraz czy tylko jedno centrum? potrafisz tak? jak sądzisz  ilu 'wyrobnikom w adminstracji' złamaliśmy kariery? wiesz jak powstrzymać bandytę-komornika/sędziego/prokuratora/... nie ma jednego ośrodka władzy w Polsce i nie ma iluzji konfrontacji z mitycznym system, zawsze naprzeciw stoja ludzie i ich środowiska, to o czym prawisz i co mitologizujesz to częśc aparatu msw i grupy zadaniowanych frajerow co walcząc o kasę sprzedadza każdego, Ciebie też

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @smieciu 8 kwietnia 2019 21:27
9 kwietnia 2019 08:16

Napisz więc konkretnie, że chcesz zwalczyć obecny System, utożsamiany z rządami  PiS.
Nie ma sensu  tak się krygować, owijać w ogólniki i sugerować o chodzi o Ideę Anarchii jako takiej, kiedy tak naprawdę chodzi o  majdan. Tu i teraz.

zaloguj się by móc komentować

SalomonH @smieciu
9 kwietnia 2019 08:27

Ta dyskusja jest potworna

zaloguj się by móc komentować

qwerty @klon 7 kwietnia 2019 22:38
9 kwietnia 2019 08:31

Obcy 5..... i/vs reszta

zaloguj się by móc komentować

qwerty @SalomonH 9 kwietnia 2019 08:27
9 kwietnia 2019 08:32

bo jesteśmy potworami i kretynady nas nie biorą

zaloguj się by móc komentować

qwerty @stanislaw-orda 9 kwietnia 2019 08:16
9 kwietnia 2019 08:33

i jeszcze oczekuje: wodzu prowadź

zaloguj się by móc komentować

jestnadzieja @smieciu 8 kwietnia 2019 21:27
9 kwietnia 2019 11:24

Czy Pan nalezy do Kosciola Katolickiego?

zaloguj się by móc komentować

smieciu @qwerty 9 kwietnia 2019 07:51
9 kwietnia 2019 12:08

Wreszcie coś konkretnego!

Nie rozdrabniając się bo faktycznie nie ma sensu już tutaj dalej ciągnąć tej dyskusji: System to coś co stwarza te problemy z którymi walczysz. Według mnie problemem nie są źli ludzie, skorumpowany aparat sądowniczy itp. Tylko że właśnie budując państwo na takich fundamentach jak obecny aparat prawny z kastą prawników, sądów itd. państwo MUSI z czasem przybrać obecną formę. Stąd anarchistyczna postawa, gdzie chodzi między innymi o niedopuszczenie do przejęcia kontroli nad życiem członków społeczeństwa przez nadmiernie sformalizowane struktury, obdarzone nadmierną władzą, które łatwo odchodzą od dobrych intencji, które stoją za ich powołaniem.

I to byłoby tyle w tym momencie. Jako autor tematu proszę może  by zakończyć tą dyskusję. Jeszcze będzie sto razy okazja by podjąć temat.

zaloguj się by móc komentować

smieciu @jestnadzieja 9 kwietnia 2019 11:24
9 kwietnia 2019 12:11

Formalnie pewnie tak. Nie czuję się katolikiem jednak. Mam tu na myśli przede wszystkim to że nie wydaje mi się, że katolicyzm oznacza chrześcijaństwo. Ale nie ciągnijmy tego już tutaj dalej.

zaloguj się by móc komentować

jestnadzieja @smieciu 9 kwietnia 2019 12:11
9 kwietnia 2019 13:03

Z ciekawosci zapytalam.

Przy okazji, mam takie stare wspomnienie: dawno temu poznalam dwoch zapalonych ideowo mlodziencow; przyszli za namowa swojego kolegi na taka dosc nietypowa pielgrzymke, slyszeli ze jest inaczej, pewnie to ich zachecilo. Mieli ok.18 lat wowczas, czuby na glowach wieksze od nich samych, bardzo sympatyczni, otwarci  i rozmowni. Nazywalismy ich "autobusy", bo wszedzie ta litera A.  Z wszystkimi przy byle okazji chcieli dyskutowac, opowiadali jak to Pan Jezus byl anarchista, cytowali Tolstoja, ciekawie bylo. Garneli sie do zazartych dyskusji z duchownymi, osobami starszymi od nich. Pare lat pozniej jeden z nich byl przejazdem w Krakowie, odwiedzil mnie w miejscu pracy; pochwalil sie, ze wstapil do seminarium we Francji; o drugim zaraz potem dowiedzialm sie, ze zostal dominikaninem (doktorat pare lat temu w Szwajcarii). Pan Bog ma poczucie humoru:)

zaloguj się by móc komentować

przemsa @jestnadzieja 9 kwietnia 2019 13:03
9 kwietnia 2019 13:23

Kto szuka prawdy, szuka Boga. Choćby o tym nie wiedział :-)

 

zaloguj się by móc komentować

smieciu @jestnadzieja 9 kwietnia 2019 13:03
9 kwietnia 2019 21:29

Po prostu anarchiści, ci prawdziwi, są otwarci. Ciekawe tak swoją drogą że uważali że Chrystus był anarchistą. Bo też zwróciłem na to uwagę. Czasem o tym wspominam...

Warto przy okazji zauważyć właśnie że o ile tacy ludzie o których pani pisze nie mają problemu by podyskutować z „ortodoksami” to bardzo ciężko idzie to w drugą stronę. Z mojego punktu widzenia (zwykły) katolik niewiele rozumie z ciekawej nauki Chrystusa. Z wielu powodów bardzo ogranicza swoje myślenie. Z jednej strony Kościół właśnie kładząc nacisk na formalizm i pewnego rodzaju banały odcina od tego co ciekawe, co sprawia że katolikowi wydaje się że chodzi o jakąś prostą kwestię, która rozwiązuje wszystko.

Ja to widzę inaczej. Przede wszystkim nie uważam że ta cała historia  jest kwestią wiary. Ja nie wierzę. Wiem, nie wiem, domyślam się, uważam za przekonujące itp. Nie opieram się na wierze. Nie lubię katolików ze względu na to „nawiedzenie”. W Ewangeliach przekonuje mnie przede wszystkim logika wywodu. Który jak mi się wydaje zbyt wyprzedzał tamte czasy i stąd wyniknęła potrzeba różnych uproszczeń. Zwłaszcze że czasem można dojść do „zbyt” śmiałych wniosków.

Ogólnie szeroka sprawa. Ciągle rozwojowa też z mojego punktu widzenia. Nie uważam tamtych zdarzeń z początku naszej ery za jakiś punkt startu i mety jednocześnie do której trzeba dążyć. Ta meta niekoniecznie jest jasno zdefiniowana i musi być tak samo postrzegana w każdej epoce. Ale to jest temat na specyficzne dyskusje i szczerze mówiąc to ... może i dobrze że księża spłycają, może nie da się inaczej. Ale też nie znaczy że jest w tym racja.

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować